pewność siebie

Droga #GIRLBOSS (SZEFOWA / DZIEWCZYNOSZEFOWO) zakasaj rękawy i ruszaj do roboty żeby zrealizować swoje marzenia. Nikt za Ciebie tego nie zrobi. Nie przejmuj się brakiem wykształcenia/wiedzy/doświadczenia – rób to co kochasz i w czym jesteś dobra, wierz w siebie i nie poddawaj się. Zaufaj swojej kreatywności, nie kopiuj innych i ciężko pracuj, a zrealizujesz swoje marzenia.

Tak streściłabym przesłanie tej książki. Choć teraz kiedy to napisałam, robi na mnie wrażenie banalnego, ale cóż, tak rozumiem tę książkę i takie przesłanie na co dzień bardzo mi się przyda.

„Lektura lekka, łatwa i przyjemna”

Jeśli szybkość przeczytania byłaby wskaźnikiem jakości książki, to ta wygrałaby taki wyścig. Jako, że mimo wszystko nie jest to dla mnie najważniejszy wskaźnik, nie uważam jej za najlepszą. Ale na pewno jest jedną z tych, które w ostatnim czasie dały mi najwięcej do myślenia i szybko o niej nie zapomnę.

Nasty Gal – Nieznośna Szefowa – Sophia Amoruso

Sophia urodziła się dokładnie 13 dni po mnie (20 kwietnia 1984), więc sentyment mam do niej podwójny 🙂 Muszę przyznać, że wcześniej  o niej nie słyszałam i nie jestem raczej w grupie docelowej jej wartego 240 milionów dolarów sklepu internetowego Nasty Gal. Ale mimo to i mimo wątpliwej jakości tłumaczenia książki, jej przesłanie bardzo do mnie przemawia.

Książka „# SZEFOWA. Najseksowniejsza prezes świata” to bardzo bezpośrednia (zwraca się do czytelników jak do koleżanek) opowieść Sophii o swoim życiu. Od tego, że była zbuntowanym i kreatywnym dzieckiem, przez anarchistyczną freegankę (osoba żywiąca się jedzeniem, które znajdzie np. na śmietniku) będącą na bakier z ideą szkoły i pracy na etat, poprzez założenie „ciucholandu” na eBay’u, aż do prezes i dyrektor kreatywnej, firmy Nasty Gal (zatrudniającej ok.400 osób).

Siła tej książki polega na jej szczerości (chwilami nawet zbyt dużej jak dla mnie – było coś o pachwinach…) i tym, że tak bardzo osadzona jest w naszych współczesnych czasach (eBay, Snapchat, kupowanie ubrań przez Internet, kobiety przedsiębiorczynie). Sophia bardzo otwarcie pisze o swojej drodze życiowej, nie stara się przedstawić siebie jako jakiegoś niedoścignionego ideału. Podaje też sporo praktycznych wskazówek, które mogą się przydać każdemu, w różnych sytuacjach (nie tylko biznesowych), np.:

Chcę ci pomóc przebrnąć przez osobliwy, nienaturalny świat dobrego prezentowania się. Podam w kilku punktach, jak zrobić świetne wrażenie.

Błąd #1. (…) Nie interesuje mnie, co ta praca da tobie i twojemu wewnętrznemu rozwojowi. (…) jedyne, co chcę wiedzieć, to to, co ty możesz zrobić dla mnie. Proste jak drut.

Błąd #2. List motywacyjny, w którego kontekście wszystkie twoje wcześniejsze dokonania nijak się mają do pracy, o którą się starasz. (…)

Błąd #3. Wypowiadasz „konstruktywną” krytykę bez pytania. (…)

Błąd #4. Albo nie miałaś czasu, żeby swój tekst przeczytać po napisaniu, albo po prostu nie umiesz pisać.

 

Ponieważ każda # SZEFOWA jest z natury ambitna, zakładam, że kiedy tylko dostaniesz pracę, będziesz chciała wykonywać ją dobrze i powoli piąć się w górę. I chociaż każda firma jest inna, oto kilka sposobów, które ci w tym pomogą…

  • Unikaj tego zdania: „To nie jest mój zakres obowiązków”. (…)
  • Diabeł (i awans) tkwi w szczegółach. (…) Bądź miła. (…) Przyznawaj się do błędów i przepraszaj za nie. (…)
  • Wyznaczaj granice.

Ale czy na pewno?

Kilka razy zastanawiałam się czy aby na pewno kobiety na całym świecie mogą odnieść się do tej wspaniałej drogi „od pucybutki do milionerki”. I pewnie nie wszędzie jest to możliwe. Nie wszędzie kobiety mają takie możliwości rozwoju siebie i biznesu jak w USA. Ale myślę, że nawet tam, gdzie ten „amerykański sen” nie jest możliwy do odtworzenia, ta książka może zwiększyć motywację do tego, żeby uwierzyć w siebie i coś ważnego w swoim życiu zmienić.

Książkę tę polecam # Szefowym, które chcą założyć swój „biznes”, lub po prostu uwierzyć, zawalczyć o siebie i swoje marzenia. Zwłaszcza tym, którym nie przeszkadza bardzo prosty, otwarty, „amerykański” ton tej książki.

# SZEFOWA. Najseksowniejszy prezes świata, Sophia Amoruso, Grupa Wydawnicza Foksal, 2014.